IPK-yhteisön Karhu-vala vannotaan perjantaina

8.12.2022
IPK-yhteisön Karhu-vala vannotaan perjantaina

Perjantaina 9.12. pelattavassa IPK – KOOVEE -ottelussa kaukalossa nähdään muutakin kuin viihdyttävää jääkiekkoa. Ottelu on IPK:n yhteiskuntavastuupeli, jossa koko IPK-yhteisö ja sen jäsenet kokoontuvat yhteiseen Karhun valaan. Kiusaamattomuus ja kiusaamisen vastustaminen ovat merkittävä osa Iisalmen Peli-Karhujen yhteiskuntaohjelmaa.

IPK:n junioripelaajat vannovat Karhu-valan ottelun ensimmäisellä erätauolla.

Taustaa

IPK kokosi syksyllä 2017 työryhmän, jonka tavoitteena oli luoda työkalut kiusaamisen estämiseksi niin seuran junioreille kuin koululaisille. Työryhmä kysyi aluksi IPK:n junioreilta millainen heidän mielestä on mukava kaveri. Lapsilta ja nuorilta tulleiden vastausten pohjalta luotiin Karhu-vala, jonka seuran juniorit vannoivat ensimmäisen kerran 10.1.2018 IPK:n Mestis-pelin erätauolla.

Jokaisen kiekkokauden aikana työryhmä ja edustusjoukkueen pelaajat pitävät juniorijoukkueille, alakoululaisille sekä esikouluille tietoiskuja, jossa keskustellaan Karhu ei kiusaa -ohjelman arvoja.


---
Julkaisija: