Imatran Ketterä on päättänyt käyttää päävalmentaja Maso Lehtosen sopimuksessa olleen option ensi kaudesta.
Maso Lehtonen nähdään Ketterän penkin takana pääkäskijän muodossa myös ensi kaudella. Huhtikuussa seuraan saapuneeseen päävalmentajaan ollaan oltu tyytyväisiä Imatralla, eikä suotta. Sarjanousija on pelannut mainion syyskauden ja majailee sarjataulukossa 5.sijalla.
"Meidän mielestä hänen työ tähän asti on mennyt juuri niin kuin olemme toivoneet. Lisäksi tämän hetkinen joukkueen menestys tukee tätä päätöstä", urheilutoimenjohtaja Turkka Partanen kommentoi.
Päävalmentaja itse oli luonnollisesti iloinen jatkosopimuksesta. Keskittyminen on tiukasti meneillään olevassa kaudessa, mutta ensi kaudestakin Lehtosella oli jo hieman ajatuksia Ketterän tiedotteessa.
"Tosi innostuneet ajatukset tulevaisuudesta. Tämä kausi on ollut nousujohteinen tähän mennessä. Ollaan alkukaudesta opiskeltu tätä sarjaa. Luulen, että ensi vuosi tulee olemaan haastava, koska toinen kausi on aina vaikeampi. Uskon kuitenkin, että olemme valmiita siihen. Tosi innoissani olen."
Lähde: Ketterä
Kuva: Mika Tiira