Mestis palaa puolentoista viikon mittaiselta maajoukkuetauolta keskiviikkona kolme ottelun voimin. Kiekko putoaa jäähän Joensuussa, Lempäälässä ja Rovaniemellä kello 18:30.
13 joukkueen Mestiksen kärkikolmikko on hienoisessa karussa muilta. SaPKo johtaa sarjaa 36 pisteellään, Jokipojat on kakkosena 33 pisteellä ja TUTO kolmantena niin ikään 33 pisteellä. Tasaisessa tyvipäässä LeKi pitää jumbopaikkaa 14 pisteellä, Espoo United on sijalla 12 ja KeuPa HT sijalla 11.
Pistepörssin kärjessä tehoilla 7+11=18 on RoKin hyökkääjä Juhani Tamminen (kuvassa), joka käväisi myös lainalla HIFK:ssä. Pistepörssin muut kärkinimet ovat SaPKon Teemu Lepaus (5+13=18) sekä Jokipoikien Lauri Huhdanpää (3+15=18).
Maalivahtien tilastokärkenä häärää Peliittojen Joona Voutilainen, jonka kahdeksan ottelun jälkeinen torjuntaprosentti on komea 95,3 %.
RoKin Tamminen valittiin lokakuun Kuukauden pelaajaksi ja hänet palkitaan ennen keskiviikon ottelun alkua. Jokipoikien Huhdanpää valittiin puolestaan lokakuun Kuukauden tulokkaaksi.
Keskiviikon 9.11. ottelut:
Jokipojat - KeuPa HT
LeKi - Espoo United
RoKi - IPK