Juhani Tamminen lainalle Helsingin IFK:n riveihin

29.10.2016
Tämä uutinen on tuotu Mestiksen vanhoilta sivuilta, ja siksi linkit, kuvat ja asettelu saattavat toimia väärin.

Juhani Tamminen siirtyy Helsingin IFK:n riveihin 8.11. ulottuvalla lainasopimuksella. Tamminen on mukana HIFK:n kokoonpanossa lauantain Tappara-ottelussa, sekä mahdollisesti tiistain CHL-ottelussa Linköpingissä. Tamminen palaa takaisin RoKin seuraavaan otteluun 9.11. IPK:ta vastaan.

"Hienoa, että pystymme auttamaan HIFK:ta. Kun lähdimme keskustelemaan yhteistyöstä niin pääasiallinen ajatus oli, että RoKi tarjoaa mahdollisuuden IFK:n pelaajille saada tärkeää vastuuta meidän joukkueestamme. Loistava juttu, että meillä on pelaajia, jotka kelpaavat HIFK:lle tarpeen vaatiessa ja tätä kautta yhteistyö toimii molempiin suuntiin. Tämä on upea tarina: Tami ei aikoinaan mahtunut A-junioreiden liigajoukkueeseen, mutta on noussut alasarjojen kautta Mestiksen kärkipelaajaksi. Nyt hän saa mahdollisuuden näyttää osaamistaan Helsingin IFK:ssa", RoKin päävalmentaja Petteri Hirvonen kommentoi Tammisen lainapestiä.

Myös urheilutoimenjohtaja Jani Mikkola on mielissään Tammisen näyttöpaikasta.

"Lainapesti perinteikkäässä HIFK:ssa on hieno mahdollisuus Tamille. Lauantaina meillä on edessä tärkeä ottelu ja Tami on meille tärkeä pelaaja. Kyseessä on kuitenkin yksittäinen ottelu ja haluamme tarjota pelaajillemme mahdollisuuden edetä urallaan. Uskon, että Tamin siirto antaa uskoa ja motivaatiota myös muille pelaajillemme."

Lähde: RoKin uutinen

Kuva: Oona Sarajärvi