RoKi murskasi Peliitat numeroin 5-0

20.1.2017
Tämä uutinen on tuotu Mestiksen vanhoilta sivuilta, ja siksi linkit, kuvat ja asettelu saattavat toimia väärin.

Mestiksessä pelattiin perjantai-iltana viisi ottelua. Sarjan tyvipäässä oleva RoKi oli kotikaukalossaan tehokas ja iski viisi maalia Peliittojen verkkoon.



Rovaniemellä RoKi isännöi Peliittoja TV2:n näyttämässä ottelussa. RoKi oli tyly isäntä ja voitti ottelun peräti numeroin 5-0 (3-0, 1-0, 1-0). Rovaniemeläisten maalivahti Paavo Hölsälle upeat 35 torjuntaa ja nollapeli.

Sarjakärki SaPKo katkaisi puolestaan kolmen ottelun tappioputkensa, kun joukkue otti Vantaalla vierasvoiton numeroin 1-4 (0-1, 0-1, 1-2). Savonlinnalaisten takuumiehinä toimivat jälleen pistepörssin kärkinimet Jonatan Tanus (1+1) ja Teemu Lepaus (0+2). Kaksikon keskellä pelaava sentteri Joona Monto teki tehot 0+3.

Pe 20.1. lopputulokset: 

KeuPa - Espoo United 1-4
Hermes - JYP-Akatemia 3-2 ja.
Jokipojat - LeKi 1-2 vl.
Kiekko-Vantaa - SaPKo 1-4
RoKi - Peliitat 5-0